86.7 F
Charlotte Amalie
Monday, July 22, 2024
HomeNewsArchivesElementary Schools Track Meet 2 Results Announced

Elementary Schools Track Meet 2 Results Announced

Elementary Series Meet 2 Track Meet Results (2/20/2009)

BOYS – 100M: Group 2 – 1999, 2000
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Davonte Edwards – 15.11 – (AH)
2 Randy Baker – 15.12 – (COM)
3 Kandeem Horsford – 16.40 – (AH)
GIRLS – 300M: Group 1 – 2001, 2002, 2003
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Precious Wattley – 14.70 (SIBCS)
2 Jaden Jackson – 14.87 (ERR)
3 Danielle Christian – 15.02 (COM)
BOYS – 100M: Group 3 – 1996, 1997, 1998
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Malique Smith – 14.08 (SIBCS)
2 Rodney Griffin – 14.27 (ERR)
3 Jelani Prince – 14.35 (ERR)
GIRLS – Baseball Throw: Group 1 – 2001, 2002, 2003
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Christina Nieves – 65' 0" (ERR)
2 Shakira Joe – 49' 0" (ERR)
3 Mikaela Smith – 39' 7" (SIBCS)
BOYS – Baseball Throw: Group 1 – 2001, 2002, 2003
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Khaiel James – 83' 3.5" (SIBCS)
2 Enyjah Miller – 81' 8" (COM)
3 Akin Nanton – 72' 0" (ERR)
GIRLS – Baseball Throw: Group 2 – 1999, 2000
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Indiah Evans – 103' 6" (ERR)
2 Janubia Sweeney – 75' 8" (COM)
3 Jahnyra Bruce – 73' 9" (COM)
BOYS – Baseball Throw: Group 2 – 1999, 2000
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Marcelino Rivera – 103' 2" (EMW)
2 Terrell Edwards – 96' 6" (ERR)
3 Terrique Edwards – 71' 10" (ERR)
GIRLS – Baseball Throw: Group 3 – 1996, 1997, 1998
Place Name Time/Dist. (School)
1 Diana Ruomo – 94' 5" (EMW)
2 Precious Wattley – 85' 1" (SIBCS)
3 Shanice Cazaubon – 83' 6" (GH)
BOYS – Baseball Throw: Group 3 – 1996, 1997, 1998
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Jelani Prince – 141' 0" (ERR)
2 Tyler Eugene – 135' 5" (ERR)
3 Jahkeele Stevens – 132' 4" (EMW)
GIRLS – 300M: Group 1 – 2001, 2002, 2003
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Mikaela Smith – 0:58.76 (SIBCS)
2 Nabria Ritter – 1:09.47 (COM)
3 Christina Nieves – 1:13.49 (ERR)
BOYS – 300M: Group 1 – 2001, 2002, 2003
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Valence Modeste – 1:01.03 (SIBCS)
2 Collin Hobson – 1:01.89 (AH)
3 Enyjah Miller – 1:03.57 (COM)
GIRLS – 400M: Group 2 – 1999, 2000
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Stefanie Matthew – 1:20.96 (ERR)
2 Annika Benders – 1:23.33 (ERR)
3 Shanya Liburd – 1:28.28 (RR)
BOYS – 400M: Group 2 – 1999, 2000
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Trey Samuel – 1:19.43 (RR)
2 Davonte Edwards – 1:19.87 (AH)
3 Kandeem Horsford – 1:24.28 (AH)
GIRLS – 400M: Group 3 – 1996, 1997, 1998
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Precious Wattley – 1:14.67 (SIBCS)
2 Danielle Christian – 1:17.68 (COM)
3 Jeanna Queeley – 1:20.50 (RR)
BOYS – 400M: Group 3 – 1996, 1997, 1998
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Malique Smith – 1:06.98 (SIBCS)
2 Jelani Prince – 1:10.68 (ERR)
3 Steve Nesbitt – 1:11.29 (EMW)
GIRLS – 80M: Group 1 – 2001, 2002, 2003
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Mikaela Smith – 14.24 (SIBCS)
2 Nabria Ritter – 15.27 (COM)
3 Azaleah Victoria – 16.53 (SIBCS)
BOYS – 80M: Group 1 – 2001, 2002, 2003
Place Name Time/Dist. (School)
1 Jahzion Bruce – 13.67 (COM)
2 Khaiel James – 13.90 (SIBCS)
3 Jovan Joseph – 13.95 (ERR)
GIRLS – 100M: Group 2 – 1999, 2000
Place/ Name/ Time/Dist. (School)
1 Nakeera Prentice – 14.84 (AH)
2 Niesha Bridgewater – 15.28 (COM)
3 Jahnyra Bruce – 15.34 (COM)
AH – Alexander Henderson School; COM – Claude O. Markoe; ERR – Eulalie Rivera; EMW – Evelyn M. Williams; GH – Good Hope; RR – Reading Rainbow; RIC – Ricardo Richards; SIBCS – Sunny Isle Baptist Christian School
Results Generated by The St. Croix Track Club – http://www.eteamz.com/stxtc/
Elementary Series Meet 2 Track Meet Results (2/20/2009)

School Standing – Meet 2

Place/ School/ Points/ Gold/ Silver/ Bronze/ Medal Total
1 Eulalie R. Rivera 199- 4- 7- 5- 16
2 Sunny Isle Baptist Christian School 149- 8- 2- 2- 12
3 Claude O. Markoe 138- 1- 7- 4- 12
4 Alexander Henderson 90- 2- 2- 2- 6
5 Evenlyn M. Williams 76- 2- 0- 2- 4
6 Reading Rainbow 25- 1- 0- 2- 3
7 Good Hope 8- 0- 0- 1- 1
8 Ricardo Richards 1- 0- 0- 0- 0
Overall School Standing

Place/ School/ Points/ Gold/ Silver/ Bronze/ Medal Total
1 Sunny Isle Baptist Christian School 392- 17- 8- 6- 31
2 Eulalie R. Rivera 365- 7- 10- 14- 31
3 Claude O. Markoe 246- 3- 13- 7- 23
4 Evenlyn M. Williams 169- 4- 1- 3- 8
5 Alexander Henderson 142- 3- 4- 3- 10
6 Reading Rainbow 50- 2- 0 2- 4-
7 Good Hope 16- 0- 0- 1- 1
8 Ricardo Richards

Print Friendly, PDF & Email
Keeping our community informed is our top priority.
If you have a news tip to share, please call or text us at 340-228-8784.

Support local + independent journalism in the U.S. Virgin Islands

Unlike many news organizations, we haven't put up a paywall – we want to keep our journalism as accessible as we can. Our independent journalism costs time, money and hard work to keep you informed, but we do it because we believe that it matters. We know that informed communities are empowered ones. If you appreciate our reporting and want to help make our future more secure, please consider donating.

UPCOMING EVENTS