76.7 F
Charlotte Amalie
Friday, February 3, 2023
HomeNewsArchivesSTEM Fair Winners Announced at UVI

STEM Fair Winners Announced at UVI

May 19, 2007 — There were wild whoops and high-fives as the winners of the 2007 Science, Technology, Engineering and Mathematics (STEM) Fair were announced on Friday afternoon at the UVI Sports & Fitness Center.
It was the second day of the fair, which featured work from St. Thomas-St. John District public, private and parochial schools. Students displayed projects and performed live demonstrations for the judges on Thursday and for the public on Friday morning.
Categories for the projects included: Science Experiment, Science Model/Demonstration, Engineering, Math-Real World Problems, Math Abstract Problems, Individual and School Web Page, Programming, Desktop Publishing and Video Presentations.
Renaldo Wheatley, one of the fair’s organizers and technology coordinator for the district, said, “The fair gives the public and each other a chance to see just exactly what we are doing in school.”
The other two STEM coordinators were Gerald Walters and Ludence Romney. As they
awarded the winners their trophies, they were joined on the stage by acting St. Thomas-St. John District Superintendent Lisa Hassell-Forde, who congratulated each and every winner.
The fair was the work of the coordinators who were aided by numerous teachers, helpers
and judges.
The winners are as follows:
SCIENCE WINNERS
Primary (Grades K-3rd)
DEMONSTRATIONS AND MODELS CATEGORY
1st Place -Ding Dong Bell by Ani Counselman-Joseph Sibilly School
2nd Place -Instant Ice Cream by Jendahye Antoine-Joseph Sibilly School
3rd Place -How to Create a Lava Lamp by K’Mari McClean-Gladys Abraham School
EXPERIMENTS/RESEARCH CATEGORY
1st Place – Plant Growth by Negus Hendrickson and Ron Harrigan-Leonard Dober School
2nd Place – Salt and Sand in Water by Nygell Petersen-Ulla Muller School
3rd Place – How Liquids Mix by Jazzlyn Gomez-Ulla Muller School
Intermediate (Grades 4-6th)
DEMONSTRATIONS AND MODELS CATEGORY
1st Place – Insulators by Tanasha Xavier-Gladys Abraham School
2nd Place – Active Volcano by Serian Silcott-Yvonne Bowsky School
3rd Place – Static Electricity by Mario Bryan and Cadim Sabin-Sts. Peter and Paul School
EXPERIMENTS/RESEARCH CATEGORY
1st Place – What Brand AA Battery by Micah Nelthrop-Sts. Peter and Paul School
2nd Place – What’s in our Household Products by Andrea Maras and Danielle Olive-Sts. Peter and Paul School
3rd Place – Do Plants Grow faster with Light by Sadiyah Ali-Lockhart School
Junior High/Middle School
DEMONSTRATIONS AND MODELS CATEGORY
1st Place – Hovercraft by Cristina Frankel and Delanni Matthew-B.C.B. Middle School
2nd Place – The Magnetic Levitatous Train by Hannah Carty-Sts. Peter and Paul School
3rd Place – Antlion by Brendo Samuel and Tafari Stewart-B.C.B. Middle School
EXPERIMENTS/ RESEARCH CATEGORY
1st Place – Gender Finger Printing by Cresta Joseph and Shankelle Eddy-B.C.B. Middle School
2nd Place – Which Will Dissolve Meat Faster by Tabari Lake and Kelvin Brooks-Addelita Cancryn Jr. High School
3rd Place – Which Chewing Gum Lasts the Longest by Sadi Samuel-Sts. Peter and Paul School
High School ( Grades 9-12)
DEMONSTRATIONS AND MODELS CATEGORY
1st. Place – Chemiluminesence by Sequan Hughes and Antoine Boynes-Ivanna Eudora Kean School
2nd Place – Dissection of felix domesticus by Nicole Fleming and Donasia Furlon-Charlotte Amalie High School
3rd Place – Tim’s Weather Station by Timoty Olive-Sts. Peter and Paul School
EXPERIMENTS AND RESEARCH
1st Place – Enzyme Catalyst by Joel James-Charlotte Amalie High School
2nd Place – Bacteria at C.A.H.S. by K’Nisha Gumbs and Abisa Hyndman-Charlotte Amalie High School
3rd Place -How to Extract DNA by Alexander Chinnery
TECHNOLOGY SECTION WINNERS
PRIMARY GRAPHICS/PUBLISHING (K-3)
1st Place – Transfer Day by Kijana Powell-James Leonard Dober School
2nd Place – My Journal by Micah Rivera-Gladys A. Abraham
INTERMEDIATE GRAPHICS/PUBLISHING (4-6)
1st Place – My Drawing Portfolio by Cassandra Watson-Joseph Sibilly
2nd Place – Simply The Best School News by Aphya Wheatley & Rosa de Paula-Gladys A. Abraham
3rd Place – A Glimpse of Our Beautiful Virgin Islands & Gladys A. Abraham in the Mix by Edidiong Utibe and Damian Sanchez-Gladys A. Abraham,
Junior High Graphics/Publishing (7-8)
1st Place – Journey to Greece Through Chess by Precious Flaharty-Bertha C. Boschulte
2nd Place – Committee to Relocate Cancryn by LaQuanda Fredricks & DeVaunee Thompson-Addelita Cancryn Jr. H.S.
3rd Place – All About St. Thomas by Hortford Isiah-Bertha C. Boschulte M.S.
High School Graphics/Publishing (9-12)
1st Place – Strickly Business by Anishka Davis & Makiijah Crabbe-Charlotte Amalie H.S.
2nd Place – L & A Wedding Planning by Andretti Samuel-Charlotte Amalie H.S.
3rd Place – Frillios Pizza by Rudisha Maduro-Ivanna Eudora Kean H.S.
PRIMARY MULTIMEDIA (K-3)
1st Place – Under the Sea by Alric Lettsome & Kera Smith-Lockhart
2nd Place – Peccaries by Nicole Pichardo-Gladys A. Abraham
3rd Place – VI Holidays by Cadesha Frederick & Allison Severino-Leonard Dober
INTERMEDIATE MULTIMEDIA (4-6)
1st Place – Diabetes in Children by Julianna Olivacce-Joseph Sibilly
2nd Place – Streams Run Though St. Thomas by Joash Lake and Donnia Meyers-E. Benjamin Oliver
3rd Place – Historical Sites of Charlotte Amalie by Sheniqua S. Jarvis and Dean Wheatley-Gladys A. Abraham
JUNIOR HIGH MULTIMEDIA (7-8)
1st Place – Dealing with Fighting by Franklyn Perez-Julius E. Sprauve
2nd Place – Earth Day: Stop Global Warming by Zola Roper-Addelita Cancryn Jr. H.S.
3rd Place – Part Of Speech by Anesha Corbett-Bertha C. Boschulte M.S.,
HIGH SCHOOL MULTIMEDIA (9-12)
1st Place – The Power of Flight by Troi Williams-Charlotte Amalie H.S.
2nd Place – Changes of Matter by Mohammad Mustafa-Sts. Peter & Paul
3rd Place – Genital Warts by Urbenna Joseph-Ivanna Eudora Kean H.S.,
INDIVIDUAL WEB PAGE DESIGN (4-6)
1st Place – Snakes of the Virgin Islands by Ayanna Browne-Ulla F. Muller
2nd Place – About Me by Gabriella Samms-Yvonne E. M. Bowsky
INDIVIDUAL WEB PAGE DESIGN (7-8)
1st Place – Heartbeat – Boneless by LeRon Pemberton, Jamaal Fleming and Shadeem Gardner-Addelita Cancryn Jr. H.S.,
2nd Place – Gravity Defiance with Water by Danielle Conner Addelita Cancryn Jr. H.S.
INDIVIDUAL WEB PAGE DESIGN 9-12)
1st Place – Web Pages: Are They Important by Krystal Smalls Charlotte Amalia H.S.
ELEMENTARY SCHOOL WEB PAGE
1st Place – Gifft Hill School 4th Grade Class Web Page by Kainoa Metcalf & Luca Del Olmo-Gifft-Hill School
HIGH SCHOOL WEB PAGE
1st Place – Charlotte Amalia H.S., CAHS Business Education Department
by Anthony Nibbs, Vandel Percival & Alexis Thomas
2nd Place – Windows To The Future by Anishka Davis-Charlotte Amalie H.S
Video Presentations Elementary School
1st Place – Traditional Indians by Alice Barber-Joseph Sibilly
2nd Place – Mountains by Cherisma Callwood-Yvonne E. Milliner Bowsky
3rd Place -Venus by E 'Jai Grant-Yvonne E. Milliner Bowsky
Video Presentations Junior High School
1st Place – St. John Pan Dragons by Clarissa Doyling-Julius E. Sprauve
Video Presentations High School
1st Place – Missing by Gregg Farmington-All Saints,
2nd Place – Can The Rain Wash Your Tears Away? by Annette Collins & Venecia Smith-Charlotte Amalie H.S.
3rd Place – Movie Making by Shemura Bonelli and Re'Neesha Thomas-Charlotte Amalie H.S
Programming High School
1st Place -Visual Basics Programming by Phlbert Pinney and Ana-Michelle Scarbriel-Charlotte Amalie H.S.
MATHEMATICS AND ENGINEERING WINNERS
REAL WORLD PROBLEM INVESTIGATION
Primary (K-3)
1st Place – The Stroop Effect by Casey Stevens-Joseph Sibilly School
2nd Place – Compost by Shalaya Farrington Sonika Liverpool-Leonard Dober School
3rd Place – Family Fingerprints by Solana Suazo-Joseph Sibilly School
Intermediate (4-6)
1st Place – Anyone up for M & M’s by Lee-Anna Bazemore-Ulla Muller School
2nd Place
– How Many Blades of Grass are on the Field? By Joshua Petersen-Ulla Muller School
3rd Place – Gas Dilemma by Rhea Bryan-Gladys Abraham School
Junior High (7-8)
1st Place – Shoe Size by Kevin Bellot and Ryan John-Bertha C. Boschulte
ABSTRACT PROBLEM INVESTIGATION
Intermediate (4-6)
1st Place – Magical Nine by Darriel Robles-Yvonne E. M. Bowsky
2nd Place – Birthday Paradox by Yaritza Torado-Gladys Abraham
3rd Place – Fraction Made Simple by Thaina Garcia Gladys Abraham
REAL WORLD MODEL AND DEMONSTRATION
Primary (K-3)
1st Place – Electricity: Open & Short Circuits by Myles Todman-E. Benjamin Oliver
2nd Place – The Cardboard Robot by Kalil Todman-E. Benjamin Oliver
3rd Place – Making an Electric Circuit by Gregory Gonzalez-Evelyn Marcelli
Intermediate (4-6)
1st Place – How Does a Roller Coaster Work? by Kayla Clendinen-Ulla Muller
2nd Place – How Does a Jet Engine Work? by Tiffany Smith-Yvonne E. M. Bowsky
3rd Place – May I Come In? – Door Entry System by D’shante Joseph-Yvonne E. M. Bowsky
Junior High (7-8)
1st Place – Our Dream House by Kino Bonelli and Shellece Nelson-Bertha C. Boschulte
2nd Place – How Does a Car Engine Work? by Muta Abiff-Addelita Cancryn
3rd Place – The Perfect Dream House by LeVoy Charleswell and JeCoy Hawley Bertha C. Boschulte
Senior High (9-12)
1st Place – How and What Makes a Boat by Mahlon Monsanto and Jacquel Dagou Run -Charlotte Amalie High
2nd Place – Parallel & Series Circuits in a House by Kearil Abraham and Pearl Bryan-Sts. Peter & Paul
3rd Place – FM Transmitter by Ken Farrington and Alysius Joseph-Sts. Peter & Pau
Back Talk

Share your reaction to this news with other Source readers. Please include headline, your name and city and state/country or island where you reside.

Print Friendly, PDF & Email
Keeping our community informed is our top priority.
If you have a news tip to share, please call or text us at 340-228-8784.

Support local + independent journalism in the U.S. Virgin Islands

Unlike many news organizations, we haven't put up a paywall – we want to keep our journalism as accessible as we can. Our independent journalism costs time, money and hard work to keep you informed, but we do it because we believe that it matters. We know that informed communities are empowered ones. If you appreciate our reporting and want to help make our future more secure, please consider donating.